Θήβα: Πανελλήνιο Συνέδριο για τη μουσειακή αγωγή και εκπαίδευση

0
255

PANELINIOS SYNDRIO

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

Με την υποστήριξη του  Δήμου θηβαίων της Ιεράς  Μητροπόλεως Θηβων και Λεβαδειας του Επιμελητηριου Βοιωτιας   της Ομοσπονδιας Επαγγελματιων-Βιοτεχνων Θήβας & των Δήμων  Δελφών & Λαμιεων

 ΣΥΝΕΔΡΙΑΚΟ  ΚΕΝΤΡΟ  ΔΗΜΟΥ ΘΗΒΑΙΩΝ

Θήβα 12-14 Μαΐου 2017

ΣΑΒΒΑΤΟ  13 ΜΑΪΟΥ 2017
9:0010:30                                               1η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Αλέξανδρος Καρκάνας, Ευστράτιος Μαϊστρέλλης, Ασημίνα Σκόνδρα
     
9:00–9:15 Γεωργία Φέρμελη  Μουσειακή Αγωγή και Προγράμματα Σπουδών.
9:15–9:30 Αμαλία Τσιτούρη Ας πειραματιστούμε με τις ιστορίες που κρύβουν τα αντικείμενα: Σκέψεις για τις δυνατότητες εκπαιδευτικής αξιοποίησης του υλικού πολιτισμού.

 

9:30–9:45 Έλενα Μπαζίνη,Γιάννης  Δρίνης,

Σταυρούλα-Βίλλυ Φωτοπούλου

Σχεδιάζοντας εκπαιδευτικές δράσεις για την άυλη πολιτιστική κληρονομιά και την αξιοποίησή της στην εκπαιδευτική πράξη: Η εκπαιδευτική πολιτική της Διεύθυνσης Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς του ΥΠ.ΠΟ.Α. 
9:45–10:00 Καλλιόπη Κύρδη Από τα μουσεία και τους χώρους πολιτισμικής αναφοράς στις θεματικές πολιτιστικές διαδρομές.
10:00–10:15 Στάθης Γκότσης  Μουσειακή εκπαίδευση ενάντια στον κοινωνικό αποκλεισμό: δράσεις για την ενδυνάμωση ευάλωτων/ευπαθών ομάδων πληθυσμού.
10:15–10:30           Συζήτηση
10:30–11:00                                                       Διάλειμμα-Καφές
11:0013:00 2η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Κων/νος Ζημιανίτης, Δημήτριος Καλογεράς, Αθανάσιος Τσαπρούνης,
11:00–11:15 Χαρά Ντρίνια, Μαρία Ψυχογιού,

Ασημίνα Αντωναράκου

Περπατώντας στον Γεώτοπο του Ηφαιστείου Σουσάκι με μαθητές της Δευτεροβάθμιας: μια διαδρομή με γεωλογικές αναγνώσεις. 
11:15–11:30 Διονύσιος Βαβουγιός Μουσεία και αλληλεπιδραστικοί χώροι ελεύθερης μάθησης: Η περίπτωση της Εθνικής Εστίας Επιστημών.
11:30–11:45 Άννα Καραμπατσώλη, Ιωάννα Ηλιοπούλου, Ιωάννης Κατσάνος, Ιωάννης Αγγελής Πρόγραμμα Παυσανίας 2.0: «Από το Σχολείο στο Μουσείο: μια περίπτωση αξιοποίησης των θεματικών μουσείων του Δικτύου ΠΙΟΠ στην εκπαιδευτική πρακτική».
11:45–12:00 Μαρίνα Τσέκου Σύγχρονη Τέχνη και Έφηβοι: Από την θέαση του κόσμου στον επαναπροσδιορισμό της σχέσης με αυτόν.
12:00–12:15 Χριστίνα Μαβίνη Ανάμεσα στο Ιστόγραμμα και το Instagram: σχεδιάζοντας εκπαιδευτικές δράσεις για εφήβους σε μουσεία σύγχρονης τέχνης στον 21ο αιώνα.
12:15–12:30 Τερέζα Γιακουμάτου Ψηφιακή Αειφορία. Τα νέα μέσα στην υπηρεσία της πολιτιστικής κληρονομιάς.
12:30–13:00                                                   Συζήτηση
13:00–16:00                                                   Διάλειμμα-ελαφρύ γεύμα
 16:00–18:00                                              3η ΕΝΟΤΗΤΑ Παρουσίαση Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Ελληνικών Μουσείων
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ:     Αργυρώ Δασκαλάκη, Ελένη Καραγεώργου, Ιωάννα Τσαμίτα
16:00–16:20 Ανδρομάχη Κατσελάκη Το Τμήμα εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας του ΥΠ.ΠΟ.Α.: οι δράσεις, οι στόχοι, οι προοπτικές, οι νέες πολιτικές.
16:20–16:40 Χαράλαμπος Τσούγγαρης Τα Εκπαιδευτικά Προγράμματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης. Η σημερινή κατάσταση και οι μελλοντικές προοπτικές. 
16:40–17:00 Παναγιώτης Βοσνίδης Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών (ΒΧΜΑ): Δύο εκπαιδευτικά προγράμματα από τη μόνιμη έκθεση του Μουσείου. 
17:00–17:20 Ευαγγελία Ιακωβίδου Τα Εκπαιδευτικά Προγράμματα του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή. 
17:20–17:30 Οριέττα Τρέβεζα, Αλεξάνδρα Πατρικίου, Αμαλία Παπαϊωάννου Να θυμάσαι το παιδιά: εκπαιδευτικές δράσεις στο Μουσείο Θυμάτων Ναζισμού Διστόμου.
17:30–18:00 Συζήτηση Κλείσιμο εργασιών 
ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ 2017ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΒΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
10:0012:00                                                           1η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Άννα Ζουγανέλη, Παναγιώτης Καστρίτης, Σπυριδούλα Κατσιφή
ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ Από την ομάδα εργασίας ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΠΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ &ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ
10:00–10:20 Πέτρος Χαρίτος, Φώτιος Χαλιαμάλιας,

Αναστασία-Φεβρωνία Μπεκρή

Αλεξάνδρα Χαραμή,       Αθηνά Παπαδάκη, Ευστράτιος Μαϊστρέλλης

 

Αρχαιολογικό Μουσείο Θηβών: Στιγμές σύγκρουσης και συνύπαρξης μέσα από τα εκθέματα του Μουσείου Θηβών. 
10:20–10:40 Στάθης Γκότσης,Παναγιώτα Γερονικολού,

Ευσταθία Μαυροειδή,

Ευαγγελία Μπατζέλα,

Ευφροσύνη Σπυροπούλου

Στάθης Γκότσης Ναός Παναγίας Σκριπού Ορχομενού: Εκπαιδευτικές προσεγγίσεις ενός βυζαντινού μνημείου – Ναός Παναγίας Σκριπούς  Ορχομενού.
10:40 –11:00 Γιώργος Σταυρόπουλος Νάνσυ Σελέντη,      Γιώργος Σταυρόπουλος Το ιστορικό τρίγωνο: Θερμοπύλες – Αλαμάνα- Γοργοπόταμος: Θερμοπύλες- Αλαμάνα- Γοργοπόταμος: πολλαπλές αναγνώσεις του ιστορικού τριγώνου.
11:00 –11:20 Βασιλική Μιχαηλίδου,Βασίλειος Τζελέπης,

Αναστασία Ευαγγελοπούλου,

Ευθυμία Σαΐτη

 

Βασιλική Μιχαηλίδου, Καλλιόπη Κύρδη Αρχαιολογικό Μουσείο Λαμίας: Το παιδί στα αφιερώματα –εκθέματα του Αρχαιολογικού Μουσείου Λαμίας.
11:20 –11:40 Συζήτηση
11:40 –12:00 Διάλειμμα – καφές 

 

12:0015:00                                                                  2η ΕΝΟΤΗΤΑ
ΠΡΟΕΔΡΕΙΟ: Δημήτριος Κυριτσόπουλος, Δημήτριος Μητάκος, Σπυρίδων Σάρρας
ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ (Από την ομάδα εργασίας) ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΤΟΠΟΣ ΑΝΑΦΟΡΑΣ &ΘΕΜΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ
12:00-12:20 Καλλιόπη Χατζηαντωνάκη,  Χαράλαμπος Κυράνας, Αριστοτέλης Ρήγκος,Δημήτριος Τζιμώκας, Μπεχλιβάνου Μαρία Αμαλία Τσιτούρη, Παρή Καλαμαρά,

Σοφία Κατσάλη,

Σταμάτης Μπονάτσος

 

Συλλογές από το Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας και το Φρούριο Καράμπαμπα, μνημεία της μεσαιωνικής και νεώτερης Χαλκίδας: Οι δρόμοι της θάλασσας: άνθρωποι, ιδέες και αγαθά ταξιδεύουν.
12:20–12:40 Αριστείδης Αράπογλου,Αγγελική Χατζηχαλεπλή Αριστείδης Αράπογλου Η πόλη της Χαλκίδας:Διαδρομές στο χώρο και το χρόνο στην πόλη της Χαλκίδας. Μελέτες περίπτωσης: από τα αρχειακά τεκμήρια σε ψηφιακές και βιωματικές διαδρομές.
12:40–13:00 Ευθυμία Ραφτοπουλου, Ηλιάννα Κουκούλη,

Σκώττη Καλοτίνα,

Σάρρας Σπυρίδων

Καλλιόπη Κύρδη Ναυτικό και Ιστορικό Μουσείο Γαλαξιδίου: Ταξιδεύοντας μέσα σε ένα Ναυτικό Μουσείο.
13:00–13:20 Αμαλία Παπαϊωάννου,Μαριέττα Σταύρου,

Σπύρος Σάρρας,

Νικολέτα Ανδρικάκη,

Εύη Πίνη,Ανθούλα Τσαρούχα Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών: Πάμε στο Αρχαιολογικό Μουσείο των Δελφών; Ιδέες και προτάσεις για τη διοργάνωση μιας εκπαιδευτικής περιήγησης.
13:20–13:40 Κώστας Λούβαρης, Μαρία Ψυχογιού Κώστας Λούβαρης, Μαρία Ψυχογιού, Βασιλική Λάππα Φυσικό και υδάτινο περιβάλλον: Φυσικό και Υδάτινο περιβάλλον: ο άνθρωπος και τα υλικά της γης.
13:40–14:00 Συζήτηση 
14:00–14:30 Στρογγυλή τράπεζαΗ μουσειακή αγωγή στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα: διαπιστώσεις και προοπτικές».

 

Συντονιστής: Παύλος Χαραμής, αντιπρόεδρος ΙΕΠΣυμμετέχουν: Χρήστος Δημητρίου, Περιφερειακός Δ/ντης Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας, Κωνσταντίνος Αργυρόπουλος, Μπενιάτα Ελένη, Προϊστάμενοι Ε.Π.ΚΑ. Δ.Ε. & Π.Ε. Στερεάς Ελλάδας, Ειρήνη Νάκου, Ομότιμη καθηγήτρια Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Γεωργία Φέρμελη, Σύμβουλος Α΄ ΙΕΠ
14:3015:00 Κλείσιμο εργασιών Συμπεράσματα ΣυνεδρίουΠαραλαβή  Βεβαιώσεων  Παρακολούθησης

 

 

ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΣΗΓΗΤΩΝ

Με τη σειρά εισήγησης που ακολουθείται στο πρόγραμμα

Αλεξάνδρα Χαραμή, Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Βοιωτίας

Ελένη Μπενιάτα, Προϊσταμένη Επιστημονικής & Παιδαγωγικής Καθοδήγησης ΠΕ Στερεάς Ελλάδας, Δρ. Διδακτικής Μεθοδολογίας &  Διδακτικής Φυσικών Επιστημών

Ειρήνη Νάκου, Ομότιμη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με αντικείμενο τη Μουσειακή και ιστορική εκπαίδευση

Γεωργία Φέρμελη, Σύμβουλος Α΄ Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής

Αμαλία Τσιτούρη, Αρχαιολόγος – Μουσειολόγος ΥΠ.ΠΟ.Α., Συντονίστρια Ομάδας Εργασίας ICOM-CECA

Έλενα Μπαζίνη, Αρχαιολόγος, Τμήμα Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Διαπολιτισμικών Θεμάτων, Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς ΥΠ.ΠΟ.Α.

Γιάννης Δρίνης, Λαογράφος, Προϊστάμενος Τμήματος Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Διαπολιτισμικών Θεμάτων, Διεύθυνση Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς ΥΠ.ΠΟ.Α.

Σταυρούλα-Βίλλυ Φωτοπούλου, Διευθύντρια Νεώτερου Πολιτιστικού Αποθέματος και Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς ΥΠ.ΠΟ.Α.

Καλλιόπη Κύρδη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων, Α΄ Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών

Στάθης Γκότσης, Ιστορικός ΥΠ.ΠΟ.Α.

Χαρά Ντρίνια, Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ, Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος

Μαρία Ψυχογιού, Γεωλόγος, υπ. Διδάκτωρ ΕΚΠΑ στη Διδακτική Γεωεπιστημών – Ασκήσεις Υπαίθρου

Ασημίνα Αντωναράκου, Γεωλόγος, καθηγήτρια  του ΕΚΠΑ, Τομέας Ιστορικής Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας

Διονύσιος Βαβουγιός,  Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο γνωστικό αντικείμενο: Φυσική και η Διδακτική της

Άννα Καραμπατσώλη, Φιλόλογος, Αρχαιολόγος, Δ/ντρια Γυμνασίου Ερέτριας

Ιωάννα Ηλιοπούλου,  Φιλόλογος, Υπ. Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Β/θμιας Εκπ/σης Εύβοιας

Ιωάννης Κατσάνος,  Φιλόλογος, Υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/θμιας Εκπ/σης Εύβοιας

Ιωάννης Αγγελής, Εκπαιδευτικός κλάδου  ΠΕ04 Φυσικών

Μαρίνα Τσέκου Επιμελήτρια Εκπαίδευσης, Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Χριστίνα Μαβίνη, Μουσειολόγος – Μουσειοπαιδαγωγός, Τμήμα Μουσειοπαιδαγωγικών Προγραμμάτων Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης, Θεσσαλονίκη

Τερέζα Γιακουμάτου, Φιλόλογος, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Δ/νση Β/θμιαςΕκπ/σης Δ’ Αθήνας

Ανδρομάχη Κατσελάκη, Προϊσταμένη του Τμήματος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας, Διεύθυνση Μουσείων, ΥΠ.ΠΟ.Α.

Χαράλαμπος Τσούγγαρης, Αρχαιολόγος Μ.Α., Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης (Α.Μ.Θ.).

Παναγιώτης Βοσνίδης, Αρχαιολόγος, Γραφείο Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων ΒΧΜΑ

Λίλυ Ιακωβίδου, Βιολόγος, υπεύθυνη τμήματος εκπαίδευσης του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή

ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΙΣΗΓΗΤΩΝ – ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ ΣΤΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

Αθηνά Παπαδάκη, Αρχαιολόγος, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου

Ευστράτιος Μαϊστρέλλης, Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων Βοιωτίας

Αλεξάνδρα Χαραμή, Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Βοιωτίας

Οριέττα Τρεβεζά, Μουσειοπαιδαγωγός του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος

Αλεξάνδρα Πατρικίου, Μουσειοπαιδαγωγός του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος

Αμαλία Παπαϊωάννου, Εκπαιδευτικός, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του Μουσείου Θυμάτων Ναζισμού Διστόμου

Στάθης Γκότσης, Ιστορικός, ΥΠ.ΠΟ.Α.

Νάνσυ Σελέντη, Φιλόλογος, Μουσειολόγος

Γεώργιος Σταυρόπουλος, Υπ. Σχολικών Δραστηριοτήτων ΠΕ Φθιώτιδας

Βασιλική Μιχαηλίδου, Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής

Καλλιόπη Κύρδη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων, Α’ Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας

Αμαλία Τσιτούρη, Αρχαιολόγος-Μουσειολόγος ΥΠΠΟΑ, Συντονίστρια Ομάδας Εργασίας ICOM-CECA

Παρή Καλαμαρά, Προϊσταμένη Εφορείας Αρχαιοτήτων Εύβοιας

Σοφία Κατσάλη Αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Εύβοιας

Σταμάτης Μπονάτσος, Αρχαιολόγος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Εύβοιας

Αριστείδης Αράπογλου, Πρόεδρος Εταιρείας Ευβοϊκών Σπουδών Τ.Τ. Χαλκίδας

Καλλιόπη Κύρδη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων, Α’ Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας

Εύη Πίνη, Αρχαιολόγος, Υπεύθυνη Γραφείου Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Εφορεία Αρχαιοτήτων Δυτικής Αττικής, Πειραιώς και Νήσων

Ανθούλα Τσαρούχα, Αρχαιολόγος, Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδας

Κώστας Λούβαρης, Γεωλόγος, υπ. Διδάκτορας ΕΚΠΑ

Μαρία Ψυχογιού, Γεωλόγος, υπ. Διδάκτορας ΕΚΠΑ στη Διδακτική Γεω-επιστημών – Ασκήσεις Υπαίθρου

Βασιλική Λάππα, Εκπαιδευτικός ΚΠΕ Καρπενησίου

 

 

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Κωνσταντίνος Αργυρόπουλος, Προϊστάμενος Επιστημονικής Παιδαγωγικής Καθοδήγησης  Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Διονύσιος Βαβουγιός, Καθηγητής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο γνωστικό αντικείμενο: Φυσική και η Διδακτική της

Χρήστος Δημητρίου , Περιφερειακός Δ/ντής Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Καλλιόπη Κύρδη, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων, Α΄ Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθηνών

Ελένη Μπενιάτα, Προϊσταμένη Επιστημονικής Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Χαρά Ντρίνια ,  Καθηγήτρια του ΕΚΠΑ, Τμήματος Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος

Αμαλία Τσιτούρη, Αρχαιολόγος – μουσειολόγος ΥΠ.ΠΟ.Α.,  συντονίστρια Ομάδας Εργασίας ICOM-CECA

Γεωργία Φέρμελη, Σύμβουλος του ΙΕΠ

Παύλος Χαραμής, Αντιπρόεδρος του ΙΕΠ

Ευστράτιος Μαïστρέλλης, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ02 Φιλολόγων

Μιχαηλίδου Βασιλική, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ60 ΝΗπιαγωγών

 ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

 

Σχολικοί Σύμβουλοι & Διευθυντές  Α/θμιας Εκπαίδευσης  Στερεάς Ελλάδας

Μαρία Αντωνάτου, Μιχαήλ Γιαννιός, Ευθύμιος Γκούμας,  Χρυσαυγή Γλένη,  Αργυρώ Δασκαλάκη, Κωνσταντίνος  Δημητρακάκης, Κωσταντίνος Ζημιανίτης,   Άννα Ζουγανέλη,  Δημήτριος Ζώζουλας, Ελένη Καραγεώργου, Παναγιώτης  Καστρίτης, Σπυριδούλα Κατσιφή-Χαραλαμπίδη, Χριστίνα Κολοβού,  Φανή Κουδιγκέλη, Ζωή Κρόκου, Ελένη Λαπαντζή, Δημήτριος Μητάκος,  Βασιλική Μιχαηλίδου,  Δέσποινα Μπαλάση, Ελευθερία Μπασαγιάννη, Ευαγγελία Μπλατσούκα,  Ευθυμία Ντάφου, Χρήστος Ντόνας, Πέτρος Ορφανός,  Γαβριήλ Παντιώρας, Νικόλαος Παπαδόπουλος, Σπυρίδων Σάρρας, Ασήμω Σκόνδρα,  Αθανάσιος Τσαπρούνης

 

Σχολικοί Σύμβουλοι & Διευθυντές  Β/θμιας Εκπαίδευσης  Στερεάς Ελλάδας

Δέσποινα Ακριώτου, Ιωάννης Αλωνάρης, Αντώνιος Βρακάς, Λουκάς Δημητρίου, Βασίλειος-Ευάγγελος Δημογεροντάκης,  Αμαλία Ζαχαριάδη, Κοσμάς Ηλιάδης, Δημήτριος Καλογεράς, Αλέξανδρος Καρκάνας, Ζαχαρούλα Κεχρή, Δημήτριος Κυριτσόπουλος, Ευστράτιος Μαïστρέλλης, Χρυσούλα Μακρή, Μαρία Μαλίτσα, Αβραάμ Μαυρόπουλος, Ευάγγελος Παναγιώτου, Ειρήνη Παπαδάκη, Σπυρίδων Πιλιτζίδης, Καλλιόπη Πολυμέρου,  Άννα Σιγανού, Δημήτριος Σπαθάρας, Χρήστος Τσαδήμας, Ιωάννα Τσαμίτα,  Δημήτριος Φύκας

 

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Χρήστος  Δημητρίου, Περιφερειακός Δ/ντής Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Ελένη Μπενιάτα, Προϊσταμένη Επιστημονικής Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Α/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Κωνσταντίνος Αργυρόπουλος, Προϊστάμενος Επιστημονικής Παιδαγωγικής Καθοδήγησης  Β/θμιας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας

Χρυσούλα Μακρή, Σχολική Σύμβουλος Β/θμιας Εκπ/σης Φθιώτιδας

Οικονόμου Ευαγγελία, Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ11

ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Μιχαήλ Γιαννιός, Δ/ντής Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Άννα Ζουγανέλη, Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Δημήτριος Καλογεράς, Σχολικός Σύμβουλος Β/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Αλέξανδρος Καρκάνας, Δ/ντής Β/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Σπυριδούλα Κατσιφή-Χαραλαμπίδη, Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Χριστίνα Κολοβού, Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Ευστράτιος Μαϊστρέλλης, Σχολικός Σύμβουλος Β/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

Ελευθερία Μπασαγιάννη, Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Εκπ/σης Βοιωτίας

Ασήμω Σκόνδρα, Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Εκπ/σης Βοιωτίας

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

Οικονόμου Ευαγγελία, Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ11

Ζιώρη Έλενα, Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ06

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ

Βαρθαλίτη Χρυσάνθη Παναγιώτα, Εκπαιδευτικός Κλάδου ΠΕ03

Θεοδώρου Χρήστος, Εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ19, ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Φθ/δας

 

 

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΣΤΑ ΒΙΩΜΑΤΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

(ΜΕ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΉ ΣΕΙΡΑ)

 

  1. ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΗΒΩΝ

ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗΣ & ΣΥΝΥΠΑΡΞΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΘΗΒΩΝ

  1. Ασήμου Κωνσταντίνα
  2. Βλούχου Παναγιώτα
  3. Δρίτσα Χρυσή
  4. Λιάκου Αρχοντία
  5. Μαστροθανάση Ζωή
  6. Μαστροθανάσης Κωνσταντίνος
  7. Ματσαγγούρα Ειρήνη
  8. Μπεκρή Αναστασία – Φεβρωνία
  9. Παπανικήτα Αναστασία
  • Περγαντοπούλου Μαρία
  • Πολυτάρχου Σοφία
  • Σολωμού Αικατερίνη
  • Σουλιώτη Αγορίτσα
  • Σταμέλου Ευαγγελία
  • Τρικαλίτη Αθανασία
  • Τσακανίκα Μαγδαλινή
  • Τσιούτσου Ζωή
  • Χαλιαμάλιας Φώτιος
  • Χαρίτος Πέτρος
  • Χατζή Ζωή

 

  1. ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΥΜΑΤΩΝ ΝΑΖΙΣΜΟΥ

ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΥΜΑΤΩΝ ΝΑΖΙΣΜΟΥ ΔΙΣΤΟΜΟΥ

  1. Αγγελή Ευανθία
  2. Αντωνίου Μαριάνθη
  3. Ατλαμάζογλου Σοφία
  4. Δερματίδου Ελισάβετ
  5. Δουρή Ευφροσύνη
  6. Καρανάσου Βασιλική
  7. Κατσικά Κωστούλα
  8. Κιούση Ελένη
  9. Κολέσια Χρυσούλα
  • Κονιόρδος Ιωάννης
  • Κούτρα Χρυσούλα
  • Μάγγα Μαρία
  • Μαλλιαρού Μαρία
  • Μπαλέ Αθηνά
  • Μπαλτσιώτου Γαρυφαλιά
  • Μπαφίνα Παναγιούλα
  • Ξυθάλης Βασίλειος
  • Πανουργιά Ευγενία
  • Παπαλουκά ζωή
  • Πράππα Αγγελική
  • Σκούμπαφλος Γεώργιος
  • Σταυριανουδάκη Αλεξάνδρα
  • Σταυροπούλου Δήμητρα
  • Χλιαρά Κυριακή
  1. ΝΑΟΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΣΚΡΙΠΟΥ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ – Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΚΡΙΠΟΥ ΣΤΟΝ ΟΡΧΟΜΕΝΟ

  1. Γερονικολού Παναγιώτα
  2. Δανιήλ Πολυξένη
  3. Ζαραμπούκας Βασίλειος
  4. Κόκκινος Σπυρίδων
  5. Κούτσης Ιωάννης
  6. Μαυροειδή Ευσταθία
  7. Μπανάκα Μαρία
  8. Μπατζέλα Ευαγγελία
  9. π. Χατζηχαραλάμπους Χαράλαμπος
  • Πάνου Αναστασία
  • Πολυχρονόπουλος Γεώργιος
  • Σπυροπούλου Ευφροσύνη
  • Σταθούλη Μαρία
  • Χαρχαρίδου Χαρίκλεια
  • Χρυσικού Δέσποινα

 

  1. ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΣΤΗ ΦΘΙΩΤΙΔΑ

ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ – ΑΛΑΜΑΝΑ – ΓΟΡΓΟΠΟΤΑΜΟΣ : ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΤΡΙΓΩΝΟΥ

  1. Αντωνίου Ελευθερία
  2. Αντωνίου Ζησούλα
  3. Βαμβακά Αλεξάνδρα
  4. Βε Μαρία
  5. Γαλοπούλου Ευαγγελία
  6. Ζέρβα Ευαγγελία
  7. Ζούνη Ευαγγελία
  8. Καλλέργη Γεωργία
  9. Κάσκου Άννα
  • Κόκκαλη Αναστασία
  • Κόκκοτα Βασιλική
  • Κοκολόγος Σταμάτιος
  • Μάρκου Βασιλική
  • Στοφόρου Βασιλική
  • Τιμπλαλέξη Μαρία
  • Τρούμπουλος Δημήτριος
  • Χαλδούπης Εμμανουήλ

 

  1. ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ – ΕΚΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΛΑΜΙΑΣ

  1. Αλαφοστεργίου Φρόσω
  2. Γιαννούτσου Γεωργία
  3. Ευαγγελοπούλου Αναστασία
  4. Καρανικόλα Ευσταθία
  5. Καφίδα Ελένη
  6. Κοτρώνη Αμαλία
  7. Μάνου Ελένη
  8. Νικολάου Ευαγγελία
  9. Παπαντωνίου θώμη
  • Σαΐτη Ευθυμία
  • Σπανού Κωνσταντία
  • Σταμούλη Βασιλική
  • Τζελέπης Βασίλειος
  • Τσιάκα Σωτηρία
  • Τσούμα Ευαγγελία
  • Χουλιάρα – Σιδερά Παναγιώτα

 

  1. ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ : ΑΝΘΡΩΠΟΙ ,  ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ

  1. Δαμιανού Παρασκευή
  2. Διαμαντάκης Νικόλαος
  3. Ζιώγα Μαρία
  4. Ηλία Μαρία
  5. Ιωαννίδου – Κωνσταντινίδου Ιωάννα
  6. Κλεφτάκη Παναγιώτα
  7. Κολιού Όλγα
  8. Λαζάρου Θεοδώρα
  9. Μάγκου Ζαχαρούλα
  • Μανώλη Αργυρώ
  • Μάστορης Βασίλειος
  • Ματθαίου Μαρία
  • Μπέης Χαράλαμπος
  • Μπεχλιβάνου Μαρία
  • Νίκα Ζαχαρούλα
  • Πολυχρόνου Ζωή
  • Ρήγκος Αριστοτέλης
  • Συλλαϊδοπούλου Παναγιώτα
  • Τζιμώκας Δημήτριος
  • Τόλης Βασίλειος
  • Φραγκομανώλη Σταυρούλα
  • Χατζηαντωνάκη Καλλιόπη

 

  1. Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ. ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗΣ: ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΣΕ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ.

  1. Τσιούπρου Άννα
  2. Καλούση Κωνσταντίνα
  3. Νικολαΐδου Άννα
  4. Λουκά Αφροδίτη
  5. Μότσια Ελπίδα
  6. Παπαπαναγιώτου Ελένη
  7. Γιαμαρέλου Αλεξία- Ευγενία
  8. Χρυσομαλλίδου Σταυρούλα
  9. Παντζούρη Ζωή
  • Κλεφτάκη Ζωή
  • Τσιατσιάνη Σπυριδούλα
  • Χατζηχαλεπλή Αγγελική
  • Μπαλτάς Αντώνιος
  • Γιανούλης Χρήστος
  • Αλιακίζογλου Αικατερίνη

 

  1. ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΑΛΑΞΙΔΙΟΥ

ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΑΥΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

  1. Άγγουρα Δήμητρα
  2. Αρμενιάκου Αγγελική
  3. Γιαννοπούλου Αναστασία
  4. Δήμητρα Ευφροσύνη
  5. Κασούκα Μαρία
  6. Κουκούλη Ηλιάνα
  7. Κούσκουρη Μαρία
  8. Λύτρα Ήλια
  9. Μαρδάκη Χρυσαφούλα
  • Νάνου Μπήλια
  • Πάλλα Στυλιανή
  • Ραφτοπούλου Ευθυμία
  • Σκώττη Καλοτίνα
  • Σκώττης Μιχαήλ
  • Τσίνογλου Ιουλία
  • Χάιδος Ευθύμιος
  • Τσώνου Χρυσάφω
  • Σάρρας Σπυρίδων

 

  1. ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΔΕΛΦΩΝ

ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΔΕΛΦΩΝ; ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΙΑΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ

  1. Κρανιά Αθανασία
  2. Οικονόμου Θεοδώρα
  3. Μπάρλου Αγγελική
  4. Σύρου Παγώνα
  5. Μπελεσάκου Αικατερίνη
  6. Ταμπάκη Γλυκερία
  7. Χήρα Αγορίτσα
  8. Δημάκα Βασιλική
  9. Παπαϊωάννου Αμαλία
  • Σταύρου Μαριέττα
  • Δασκαλάκη Αργυρώ
  • Μισιρλή Ασημένια
  • Πανάγου Αθανάσιος
  • Σιδεράς Νικόλαος
  • Ανδρικάκη Νικολέτα
  • Σκίτσος Δημήτριος
  • Τριανταφύλλου Στεφανία
  • Σάρρας Σπυρίδων
  • Λογοθέτη Σοφία
  • Γκλαβάνου Ελένη
  • Κωτίνας Δημήτριος
  • Τσιόδρα Αγγελική
  • Καστανά Αθηνά

 

  1. ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΥΔΑΤΙΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΗΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΥΔΑΤΙΝΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

  1. Μαμμή Αντωνία – Ζωή
  2. Μοτσιόλας Σιδέρης
  3. Αγγελής Κωνσταντίνος
  4. Καραβά Μαρία
  5. Κρεμοπούλου Μαρία
  6. Μήλα Βασιλική
  7. Καλτσή Θεοδώρα
  8. Μαστραπάς Παναγιώτης
  9. Οικονόμου Ευαγγελία
  • Ξανθιώτη Ευμορφία
  • Κοπανάκης Εμμανουήλ
  • Κούτρας Παναγιώτης
  • Κατσογιάννη Μαρία
  • Σιούτα Βασιλική

 

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ME ANAΡΤΗΜΕΝΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (POSTER)

  1. Εφορεία Αρχαιοτήτων Εύβοιας
  2. Εφορεία Αρχαιοτήτων Βοιωτίας (2)
  3. Εφορεία Αρχαιοτήτων Φωκίδας
  4. Εφορεία Αρχαιοτήτων Φθιώτιδας – Ευρυτανίας
  5. Δήμος Τανάγρας
  6. Δήμος Λαμίας
  7. Δήμος Μακρακώμης
  8. Δήμος Αμφίκλειας
  9. Δήμος Λιβαδειάς (4)
  10. ΚΠΕ Ευρυτανίας
  11. ΚΠΕ Στυλίδας – Υπάτης
  12. ΚΠΕ Άμφισσας
  13. Εμπορικός Σύλλογος Λιβαδειάς
  14. Μουσείο Αλλοτροπίας
  15. Μουσείο Παιδείας Τρικάλων
  16. Μουσείο Διστόμου + Αρχαιολογικό (μικρό)
  17. Μουσείο Φαλτάιτς – Σκύρου
  18. Μουσείο Ελληνικής Παιδείας Καλαμπάκα
  19. Μουσείο Γαλαξιδίου
  20. Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Οίτης
  21. Κέντρο Εκκλησιαστικής Διακονίας
  22. ΔΔΕ Πέλλας
  23. ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΠΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ

 

Σχόλια από Facebook

Σχόλια

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ

Απάντηση