- ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη στο 1ο φιλικό για τον Λεβαδειακό

Το πρώτο του φιλικό εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου έδωσε ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ υποδεχόμενος σήμερα το απόγευμα στο δημοτικό στάδιο τον Αμβρυσσέα Διστόμου, του οποίου και επικράτησε με σκορ 3-0.
Στο 32’ ο N’Nomo με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Mejía με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, έπειτα από παράλληλη πάσα του Νίκα έκανε το 2-0.
Στο 38’ ο Μυτίδης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ψηλοκρεμαστή πάσα του Συμελίδη και με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ διαμoρφώνοντας το 3-0.
Στο β’ ημίχρονο ο Σωτήρης Αντωνίου χρησιμοποίησε αρκετούς παίκτες, οι οποίοι την περσινή αγωνιστική περίοδο αγωνίζονταν στην ομάδα Νέων, που κατέκτησε την 1η θέση του Πρωταθλήματος της Super League 2 Νέων, ενώ το ντεμπούτο τους με την ομάδα πραγματοποίησαν και οι Κάκκο και Παναγιώτου.
Οι δύο καλύτερες στιγμές σημειώθηκαν στον 75’, όταν έπειτα από μπαλιά του Κάκκο, ο Μακρής βρέθηκε τετ α τετ με τον Πάππο, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τον νίκησε και στο 86’, όταν ξανά από μπαλιά του Κάκκο από τα δεξιά, ο Μακρής έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με αποτέλεσμα το διαμορφωμένο από το α’ ημίχρονο 3-0 να παραμένει έως τη λήξη της αναμέτρησης.
Για τον ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ αγωνίστηκαν οι:
Αγγελόπουλος (70’ Vujović), Καραχάλιος (46’ Πούλος), Λιάγκας (46’ Τσάπρας), Βήχος (46’ Παναγιώτου), Μύγας (46’ Χατζηλάμπρος), Mejía (46’ Βαγγέλοβ), Kone (46’ Τσιώλης), Νίκας (46’ Καραμπάς), N’Nomo (46’ Κάκκο), Μυτίδης (46’ Μακρής), Συμελίδης (46’ Λέτης).
Για τον Αμβρυσσέα Διστόμου ο Γιάννης Λύτρας ξεκίνησε στην αρχική 11άδα τους:
Πάππο, Κυπραίο, Μπότση, Ζυγογιάννη, Βιέννα, Βλάχο, Μπαλτά, Αλμπάνη, Γεωργουσόπουλο, Πελτέκη και Γκούρα, ενώ στο β’ ημίχρονο χρησιμοποίησε και τους: Κουβέλη, Macotaj, Τράκη, Μπούρα, Λιάκο, Κουτρουμάνο και Κωστακόπουλο.