- ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-0

Ο ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με σκορ 1-0, στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη χθες του απόγευμα στο δημοτικό στάδιο Καλλιθέας.
Οι παίκτες του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και το τελικό αποτέλεσμα τους αδικεί.
Μάλιστα, ήταν εκείνοι που στο πρώτο ημίχρονο είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 39’ ο Nili πέρασε την κάθετη μπαλιά στον Συμελίδη, εκείνος έβγαινε μόνος απέναντι από τον Διούδη, αλλά βιάστηκε να σουτάρει (σχεδόν από το ύψος της μεγάλης περιοχής) και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Παναθηναϊκού και με την είσοδο του Macheda ανέβασαν την απόδοσή τους, ωστόσο κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα του ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΥ με πέναλτι.
Στο 59’ πριν από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Τζιώρας τράβηξε τον Κουρμπέλη μέσα στην περιοχή και τον έριξε στο έδαφος, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι και τον Ιταλό μερικά δευτερόλεπτα αργότερα να ευστοχεί και να διαμορφώνει το 1-0, που παρέμεινε έως τη λήξη.

Για τον Παναθηναϊκό έπαιξαν οι:Διούδης, Schenkeveld, Xavier (46’ Macheda), Ayoub, Carlitos, Sánchez, Μπουζούκης (67’ Χατζηγιοβάνης), Κουρμπέλης (87’ Αλεξανδρόπουλος), Aitor (67’ Σερπέζης), Μαυρομμάτης (46’ Vélez), Ζαγαρίτης (87’ Καραγιάννης).
Για τον ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ αγωνίστηκαν οι:
Γκέκας, Βήχος (84’ Πούλος), Τσάπρας (84’ Γερακιός), Συμελίδης (75’ Βαγγέλοβ), Kone (65’ Παναγιώτου), Μυτίδης (55’ Τζιώρας), Mejía (75’ Καραμπάς), Nili (65’ Τσιώλης), Κάκκο (46’ Marcolino), Καραχάλιος (84’ Κυριαζής), Λιάγκας (46’ Θεοχάρης).

Ο κ. Αντωνίου μετά το 65’ χρησιμοποίησε για ακόμη ένα φιλικό ματς αρκετούς νεαρούς παίκτες που προέρχονται από την ομάδα Νέων, ενώ μετά το τέλος του δήλωσε στην κάμερα του «Παναθηναϊκός TV», που κάλυψε τηλεοπτικά τον αγώνα:
«Ήταν ένα θετικό παιχνίδι για εμάς, απέναντι σε μια πάρα πολύ μεγάλη ομάδα, όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Φανταστείτε ότι μας χωρίζει μια κατηγορία ολόκληρη.
Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί. Θα μπορούσαμε να πετύχουμε και δύο τέρματα σε κάποιες φάσεις, παίξαμε το παιχνίδι μας, αυτό που θέλουμε να κάνουμε στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας, να πρεσάρουμε ψηλά, να μπορέσουμε να κρατήσουμε τη μπάλα, να παίξουμε ωραίο και δημιουργικό ποδόσφαιρο, χωρίς να έρθουμε, να μείνουμε πίσω από τη μπάλα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και να βγούμε με αντεπιθέσεις. Αυτό είναι το στιλ του παιχνιδιού, που θέλουμε να κάνουμε και νομίζω η συγκεκριμένη ομάδα, που παίξαμε σήμερα, μας έδωσε αισιοδοξία ότι μπορούμε να καταφέρουμε το στόχο που έχουμε για το Πρωτάθλημα.
Είμαστε στο στάδιο της προετοιμασίας μας, το τελευταίο διάστημα παίξαμε με δύο ομάδες που είναι στη Σούπερ Λίγκα 1, οι οποίες είναι έτοιμες. Η δική μας ομάδα έχει πολλά παιδιά και από πέρσι, 12 παιδιά προέρχονται από την ομάδα Νέων (την τελευταία διετία). Μας λείπουν παιχνίδια από το Μάρτιο, δεν είμαστε ακόμα στο στάδιο, που θέλουμε, αλλά σήμερα μας δόθηκε ακόμα μια ευκαιρία να τεστάρουμε όλους τους παίκτες».