- ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Επιστρέφει στα γήπεδα η Superleague

Επιστρέφει στα γήπεδα η Superleague με πλέι-οφ και πλέι-άουτ

Είναι πλέον γεγονός. Επιτέλους ποδόσφαιρο.

Το Ελληνικό Πρωτάθλημα επιστρέφει μετά από την τρίμηνη διακοπή του, λόγω του κορονοϊού, με τη διαδικασία των πλέι-οφ, που πρόκειται να αναδείξει τον πρωταθλητή, αλλά και αυτή των πλέι-άουτ, που θα ξεκαθαρίσει το ποιες ομάδες θα εξασφαλίσουν την παραμονή στην κατηγορία.

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα των αγώνων

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY-OFF (μετά από 26 αγώνες)

1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 66
2.ΠΑΟΚ 52
3.ΑΕΚ 51
4.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ 44
5.ΟΦΗ 34
6.ΑΡΗΣ 34

*Από τον ΠΑΟΚ έχουν αφαιρεθεί 7 βαθμοί

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY-OUT (μετά από 26 αγώνες)

7.ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. 32
8. Α.Ε.Λ. 30
9.ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠ. 30
10.ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 27
11.ΒΟΛΟΣ ΝΠΣ 27
12.Α.Ο. ΞΑΝΘΗ 18
13. ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 17
14. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11

*Από την Ξάνθη έχουν αφαιρεθεί 12 βαθμοί
**Ο τελευταίος της βαθμολογίας υποβιβάζεται στην Super League 2, ενώ ο προτελευταίος δίνει αγώνες μπαράζ με τον δεύτερο της βαθμολογίας της Super League

Το πρόγραμμα:

1η αγωνιστική Play-Off και Play-Out

Σάββατο 06 Ιουνίου 2020

Play-Off, 1η αγωνιστική

ΑΡΗΣ – ΟΦΗ 3-1

Play-Out, 1η αγωνιστική

Πανιώνιος – Βόλος ΝΠΣ 1-0

Κυριακή 07 Ιουνίου 2020

Play-Off, 1η αγωνιστική

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός (19:30)

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός (21:30)

Play-Out, 1η αγωνιστική

ΑΟ. Ξάνθη – Ατρόμητος Αθ. (18:45)

ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης (19:15)

Δευτέρα 08 Ιουνίου 2020

Play-Out, 1η αγωνιστική

ΠΑΣ Λαμία – Παναιτωλικός (20:00)

Play- off

2η αγωνιστική
Ολυμπιακός – Αρης
ΟΦΗ – ΑΕΚ
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

3η αγωνιστική
ΑΕΚ – Αρης
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός
ΠΑΟΚ – ΟΦΗ

4η αγωνιστική
ΑΕΚ – Ολυμπιακός
Αρης – ΠΑΟΚ
ΟΦΗ – Παναθηναικός

5η αγωνιστική
Ολυμπιακός – ΟΦΗ
Παναθηναϊκός – Αρης
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ

6η αγωνιστική
Αρης – ΑΕΚ
ΟΦΗ – ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός

7η αγωνιστική
ΑΕΚ – ΟΦΗ
Αρης – Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

8η αγωνιστική
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ
ΟΦΗ – Αρης
Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

9η αγωνιστική
ΑΕΚ – ΠΑΟΚ
Αρης – Παναθηναϊκός
ΟΦΗ – Ολυμπιακός

10η αγωνιστική
Ολυμπιακός – ΑΕΚ
Παναθηναϊκός – ΟΦΗ
ΠΑΟΚ – Αρης

Play-out

2η Αγωνιστική
Αστέρας-Πανιώνιος
Ατρόμητος-Λαμία
Βόλος-Ξάνθη
Παναιτωλικός-ΑΕΛ

3η Αγωνιστική
Ξάνθη-Παναιτωλικός
ΑΕΛ-Βόλος
Αστέρας-Ατρόμητος
Λαμία-Πανιώνιος

4η Αγωνιστική
Ατρόμητος-ΑΕΛ
Βόλος-Λαμία
Παναιτωλικός-Αστέρας
Πανιώνιος-Ξάνθη

5η Αγωνιστική
ΑΕΛ-Πανιώνιος
Αστέρας-Βόλος
Ατρόμητος-Παναιτωλικός
Λαμία-Ξάνθη

6η Αγωνιστική
Ξάνθη-Αστέρας
Βόλος-Ατρόμητος
Πανιώνιος-Παναιτωλικός
Λαμία-ΑΕΛ

7η Αγωνιστική
ΑΕΛ-Ξάνθη
Αστέρας-Λαμία
Ατρόμητος-Πανιώνιος
Παναιτωλικός-Βόλος